• Amit Weiner

סיבליוס תוכנת תיווי מול דוריקו תוכנת תיווי - איזו תוכנת תיווי הכי מומלצת?

סיבליוס היא תוכנת התיווי הנפוצה בעולם, ויש שאומרים (ואני ביניהם), שהיא גם התוכנה הגרועה בעולם! 😊

איך זה יכול להיות?

בעולם המוזיקה סיבליוס הפכה להיות מפורסמת לשמצה בגלל כמות הבעיות שיש בה, המוזרויות שלה, והדרך המוזרה מאוד שבה היא מאורגנת.סיבליוס - תוכנת תיווי

פינאלה - תוכנת תיווי


למי שניסה סיבליוס, יודע שזה מאבק מתמשך, אבל שיש בו סיפוק מסויים של ניצחון כאשר משתלטים על התוכנה.


הנה אחת הדוגמאות המצחיקות ביותר, מסך הפתיחה הידוע לשמצה של סיבליוס.תראו את מה שהקפתי בעיגול – למה למען השם צריך שיהיו שלוש אפשרויות ליציאה מסיבליוס??!!

אתם יודעים כמה פעמים לחצתי בטעות (ויחד איתי מיליונים של משתמשים), על הכפתור close שנמצא מצד ימין למטה, בדיוק במקום שבו אמור להיות כפתור שמקדם אותנו למסך הבא?


אז למה לעזאזל צריך שלוש אפשרויות ליציאה ממסך הפתיחה?! הרי רק נכנסתי הרגע!!


ולמי שלא מכיר, הנה הפרודיה המצחיקה ביותר באינטרנט על הכשלים והבעיות של תוכנת סיבליוס. תתכוננו לצחוק בקול רם כמו שלא צחקתם מעולם! 😊


אז איזה תוכנת תיווי עדיפה?


למעשה בימינו יש ארבע תוכנות תיווי מרכזיות:


1. סיבליוס – קיימת משנת 1993. שפעם היתה חברה פרטית, והיום שייכת לחברת Avid, אותה חברה של תוכנת הההקלטה שיש בכל בכל אולפן בעולם, Pro Tools.


2. פינאלה – שקיימת משנת 1988, הייתם מאמינים? למי בכלל היה מחשב בבית בשנת 1988, שלא לדבר על כתיבת תווים במחשב??


3. דוריקו של סטיינברג, החברה של קיובייס. נוצרה בשנת 2016, כדי להביס את סיבליוס, על ידי אותו צוות מתכנתים שפוטר מסיבליוס. האם הם הצליחו? על כך בהמשך.


4. מיוזסקור – musescore – שהיא חינמית והופכת בשנים האחרונות לתוכנה מובילה, במיוחד עבור סטודנטים (היא חינמית והיא טובה בהחלט!)


אז אחרי שראיתי הרבה אנשים שכתבו על דוריקו של סטיינברג, החלטתי שגם אני רוצה לנסות. אני אמנם רגיל לסיבליוס, אבל החלטתי לבדוק את העניין, ובמאמר הזה אני מסכם את ההתנסות הזאת.


אז בואו נתחיל!


אז אחרי 18 שנה שאני עם תוכנת סיבליוס, החלטתי לקנות ולנסות את דוריקו.


18 שנה! באמת, אני זוכר את עצמי כסטודנט באקדמיה עובד עם סיבליוס 3, וכל הקיצורי מקלדת כבר יושבים לי באצבעות בחושך מתוך שינה.


והנה ההתרשמות שלי מדוריקו עד כה:


הטוב:


* האופציה של import midi file היא מדהימה, והיא הסיבה היחידה האמת שקניתי את התוכנה. אפשרות חכמה במיוחד, בניגוד לסיבליוס שפותחת את המידי עם כל הבלגן שמגיע לפעמים, בדוריקו הכל מסתדר באופן חכם, חוסך המון שעות עבודה, בקיצור זה ממש game changer בעיניי, פונקציה מדהימה ממש!


אתם מוזמנים לקרוא את המאמר שלי על תזמור לסרטים, ועל הקשיים שיש לנו כמתזמרים עם קבצי המידי שאנחנו מקבלים לפעמים!


הרע:


אבל כל השאר - וואלה, לא מבין את ההתרגשות מדוריקו.


* להשקיע בללמוד מחדש את כל הקיצורים שכבר יושבים לי 18 שנה באצבעות נשמע לי די בזבוז זמן, ורוב הקיצורים בדוריקו לא נראים לי אינטואיטיביים במיוחד (למה צריך ללחוץ shift + N בכל פעם שרוצים להכניס צלילים?!).


* לא מתלהב גם מהמראה של התווים עצמם בה - משהו בהם נראה פחות מקצועי בעיניי, ובמיוחד הבעיות הרגילות שכולנו למדנו לחיות עם קיובייס של סטיינברג (אבל אצל קיובייס אנחנו סולחים לה 😊)


- אחרי שעה דוריקו כבר קרסה לי (ויש לי מחשב חזק).


- ומשום מה יש לי איזה קובץ מידי שהיא לא הצליחה לפתוח, למרות שסיבליוס פותחת אותו בלי בעיה - משהו בפתיחת קבצי המידי של דוריקו כנראה לא עשוי עד הסוף כמו שצריך.


- ה- undo וכל שאר הקיצורים לא עובדים כאשר המקלדת של המחשב נמצאת על מצב עברית, משהו שגם בקיובייס וגם בסיבליוס עובד טוב, גם כאשר המקלדת במחשב במצב עברית.


המכוער:


לא מצאתי משהו מכוער באמת בדוריקו, אז הנה דמות "המכוער" מתוך הסרט "הטוב, הרע והמכוער", עם הפסקול המדהים של אניו מוריקונה!


אולי יעניין אתכם: מוזיקת ספריות היא למעשה מוזיקה לקולנוע במהופך! מוזיקה למדיה אשר נכתבת לפני המדיה עצמה, ואז עורכים את הסרט על פי המוזיקה ולא להיפך. שבעה דברים שלא ידעתם על מוזיקת ספריות, במאמר הבא!


אז סיכום ביניים שלי:


מצד אחד נראה שדוריקו מכילה כמה פיצ'רים חכמים ומאוד מתקדמים, הרבה יותר מאשר סיבליוס.


אבל מצד שני היא מרגישה לי קצת כמו אותה מכונת כביסה שיש בה 17 מסלולים שונים של כביסה, ואתה נותר עומד מולה אובד עצות ומחפש את המסלול של "פשוט לכבס את הכביסה וזהו!", למה לסבך כל דבר?


ואני עדיין נשאר עם סיבליוס. תוכנת תיווי היא דבר פשוט בסופו של דבר, וחשוב שהיא תהיה פשוטה לתפעול, נוחה מאוד, ולהכיר בה את כל הקיצורים.

אני נשארתי עם סיבליוס בקיצור (תרתי משמע 😊)


ומה אתם אומרים? איזה תוכנת תיווי יש לכם ואתם אוהבים? מוזמנים להגיב כאן למטה!


ולהצביע כאן בסקר:


איזה תוכנת תיווי אתם הכי אוהבים?

  • סיבליוס

  • פינאלה

  • דוריקו

  • מיוזסקור


תודה רבה על הקריאה!


אגב, למי שלא יודע, בשנת 2021 פתחתי עם השותף שלי עודד פריד גאון, ספריית מוזיקה משלנו - אודיו קרטל בואו להקשיב לקטלוג שלנו!