top of page

איך ללמוד לקרוא תווים? והאם צריך את זה?? 🎵😎

לימוד קריאת תווים - הדבר הזה שגרם להרבה מאיתנו לוותר על החלום שלנו לעשות מוזיקה בגיל צעיר.

אז ללמוד לקרוא תווים או לא ללמוד לקרוא תווים? זאת השאלה...


והאם מלחין בתחום של מוזיקה לקולנוע ולמדיה צריך לדעת לקרוא תווים או לא?


במאמר הזה אנסה לענות על השאלה המורכבת הזאת -

איך כדאי ללמוד לקרוא תווים בדרך הפשוטה ביותר?

האם מלחין לסרטים צריך לדעת לקרוא תווים או לא?

ואיך זה קשור לפסקול הנהדר של הסרט "טנט" - TENET?

יש כמה גישות לעניין הזה, יש את אלה שאומרים שמלחין לסרטים בימינו לא צריך בכלל לדעת תווים, ושהכל ניתן היום לעשות על המחשב בתוכנות DAW השונות (קיובייס, לוג'יק, אבלטון לייב וכולי), ויש את אלה שמאמינים ההיפך:שלדעת תווים ותיאוריה מוזיקלית הוא דבר הכרחי עבור כל מלחין, גם מלחין לסרטים וגם מלחין בכל תחום אחר.


הגישה שלי נמצאת אי שם באמצע בין שתי הגישות, ואני אסביר:


מצד אחד יש הרבה מוזיקה בתחום של הלחנה לקולנוע וטלוויזיה שאינה באמת דורשת ידע של קריאת תווים, או ידע תיאורטי של הרמוניה, קונטרפונקט, ושאר התיאוריה המוזיקלית.


למשל, מוזיקה שמבוססת בעיקר על לופים, או על אפקטים של סאונד (סאונד דיזיין - Sound Design), אינה דורשת מהמלחין לדעת לקרוא תווים.אבל, מצד שני אם נדרש מכם לכתוב מוזיקה תזמורתית, או מוזיקה שמכילה בין השאר רביעיית מיתרים, או כל מוזיקה אחרת שמתכתבת למעשה עם האסכולות הישנות של המוזיקה הקלאסית (המוזיקה התזמורתית לקולנוע כמעט תמיד מתכתבת עם האסכולות של המלחינים הרומנטיים כמו צ'ייקובסקי וריכארד ואגנר, או הפוסט רומנטיים כמו רחמנינוב ופוצ'יני) -


במקרים האלה אני תמיד חושב שידע של כתב התווים, ולא רק ידע בסיסי, אלא ידע מעמיק של קריאת פרטיטורה שלמה, על כל המפתחות השונים שיש בה (כלומר מפתחות סול, פה ודו), וכל הטרנספוזיציות של הכלים השונים - בקיצור, ידע של קריאת תווים ברמה הגבוהה ביותר, יעזור לכם מאוד כמלחינים.


הרי תחשבו על זה, איך אפשר לכתוב מוזיקה תזמורתית מבלי לקרוא ולראות מה עשו כל הגדולים בתחום הזה, החל מראוול וצ'ייקובסקי, ועד למלחיני הסרטים הגדולים של הדור הקודם, כמו ברנרד הרמן, ג'ון וויליאמס, ואחרים?ודבר נוסף שאני תמיד אומר לתלמידים אשר שואלים אותי האם חשוב לדעת לקרוא תווים או לא:


לקרוא תווים זה באמת דבר מאוד קל! מאוד!


הרבה יותר קל מללמוד לקרוא עברית או אנגלית, שזה כולנו למדנו לעשות כבר בגיל 6 (לפחות עברית. אנגלית כמה שנים אחר כך...)


זה הרבה יותר קל גם ממיומנויות מוזיקליות אחרות, כמו למשל שליטה בהרמוניה ליד המקלדת, או סולפז' ופיתוח שמיעה, או אפילו שליטה בתוכנות DAW כמו קיובייס, שהיא ספינת חלל אמיתית, ולוקח שנים רבות באמת להכיר כל מה שיש בתוכנה הזאת (אני משתמש קיובייס וחובב קיובייס אדוק, אגב 😊).


במשפט אחד: אם למדתם לשלוט על קיובייס, תאמינו לי שללמוד לקרוא תווים זה קלי קלות עבורכם!


ואם זה דבר כל כך קל, מדוע לא ללמוד את זה כבר, ולהוריד את העניין הזה מהפרק, ואז אם וכאשר תצטרכו את זה, תהיה לכם היכולת הזאת?


ואם תכתבו מוזיקה לסצינה שכולה לופים או פדים (Pads), אז תשכחו לרגע שאתם יודעים לקרוא תווים, ככה גם אני עצמי עושה...


אולי יעניין אתכם - מאמרים שכתבתי על לימודי תואר ראשון במוסיקה ועל מוסיקה לסרטים - איך עושים את זה?


 

להלן דוגמא טובה מתוך מוזיקה לסרט, שלדעתי ממחישה טוב את הנושא הזה, ואת החשיבות של קריאת תווים ושל הידע התיאורטי:


הנה קטע מהמם מתוך הפסקול של הסרט טנט - TENET, סרט שביים כריסטופר נולאן (שלמי שקורא את הבלוג הזה כבר בטח הבין שהוא הבמאי האהוב עליי!).

את פסקול הסרט הלחין לודוויג גורנסון - Ludwig Göransson.


כמו שתשמעו, מצד אחד המוזיקה כאן מבוססת כולה על לופים של כלי הקשה, ועל עבודת סינת'יסייזרים מושקעת מאוד.

המוזיקה לסרט כולו מלאה בסינת'יסייזרים, שקשורים לאווירה העכורה שיש בסרט, והמוזיקה גם מכילה כל מיני אפקטים של רברסים - Reverses, כלומר לקחת קטע אודיו ולנגן אותו מהסוף להתחלה, שזה כמובן קשור לחזרה בזמן שיש בעלילת הסרט עצמו (בלי ספוילרים נוספים - פשוט לכו לראות את הסרט אם עוד לא ראיתם!).


אז מצד אחד זאת מוזיקה שמבוססת על לופים, סאונד דיזיין, ועבודת סינתזה.


אבל מצד שני תקשיבו טוב למהלך ההרמוני שמופיע בקטע הבא. בעיניי זה מראה שהמלחין לודוויג גורנסון אכן יודע את התיאוריה של המוזיקה, ומבין הרמוניה בצורה המעמיקה ביותר. והוא אכן למד בקולג' המלכותי למוזיקה בסטוקהולם, שבדיה, ואחר כך למד הלחנה לסרטים (Film Scoring) באוניברסיטת קליפורניה.המהלך ההרמוני של הדרגות ההרמוניות בקטע הוא:


Gm: V6/IV IV V VImaj7


תקשיבו לטרק:


כלומר, המוזיקה משתמשת במהלך הרמוני שנשמע כמו כוראל של באך בעיניי , עם קצת הרמוניה כרומטית, ועם כל כללי הולכת הקולות של ההרמוניה המסורתית כפי שלומדים אותה כיום.


אולי יעניין אתם - איזו תוכנת תווים הכי מומלצת - סיבליוס, פינאלה, דוריקו או מיוזסקור? מוזמנים לקרוא ולהצביע בסקר!


למי שמעוניין, להלן עוד קצת ניתוח הרמוני של הקטע ששמענו:


הקטע הוא בסולם סול מינור. והמהלך של הדרגות ההרמוניות בקטע הוא כאמור:


Gm: V6/IV IV V VI

שימו לב לכמה דברים מעניינים כאן:


* אין בכלל את אקורד הטוניקה במהלך הזה, שחוזר שוב ושוב (הטוניקה שהיא סול מינור, כן מופיעה במקומות אחרים בטרק, אבל לא באזור של הלופ הבסיסי הזה)


* האקורד הפותח הוא אקורד כרומטי, דרגה חמישית של רביעית בהיפוך 6, כלומר מה שנקרא דומיננטה שניונית. זה יוצר המון מתח וציפייה, וגם הסיום המדומה על הדרגה השישית בכל לופ כזה, במקום על אקורד הטוניקה, ממשיך את המתח והציפיה האלה.


* המתח והציפיה האלה, שקיימים במוזיקה גם מבחינה הרמונית, וגם בשאר הבחינות (מבחינת הסאונד, מבחינת התופים, מבחינה מלודית), קשורים מאוד למתח שיש לאורך כל הסרט.

הצופה יושב רוב הסרט במתח עצום להבין מה קורה, והמוזיקה משרתת מאוד טוב את המסר הזה.


אני חוזר על המלצתי, אם עוד לא ראיתם, לכו לראות את הסרט הזה! לא תצטערו!


לסיכום: יש כאן שילוב מהמם בעיניי, של מוזיקה שמבוססת על סינת'יסייזרים ועל לופים באבלטון לייב (זאת התוכנה העיקרית שלודוויג גורנסון מלחין איתה, לפי דבריו שלו), ושל ידע הרמוני של כללי ההרמוניה המסורתית, שמוסיף עוד נדבך של עומק למוזיקה הזאת.


באך פוגש סינת'יסייזרים של המאה ה-21.

ואם זה לא הליכה קדימה ואחורה בזמן (והמבין יבין...), אז מה כן?!


יוהאן סבסטיאן באך פוגש את המאה ה-21 ושם משקפי שמש בכדי לא להסתנוור...😊


ולסיכום:

אני אישית מאוד ממליץ לכל מלחין שרוצה לעבוד בתחום של מוזיקה לקולנוע, מוזיקה למדיה, או מוזיקה לספריות, ללמוד לקרוא תווים, וכך לדעת להשתמש גם באפשרויות שקריאת תווים והבנת התיאוריה המוזיקה פותחות לפניו.


תחשבו על זה כעל עוד כלי עבודה שאתם רוכשים לכם, כמו עוד פלגין שאתם קונים - עוד קומפרסור או איקיו, או עוד תוכנה שאתם לומדים להשתמש בה.


בקיצור, קריאת התווים והבנת התיאוריה המוזיקלית הבסיסית יכולה לפתוח בפניכם עוד דלתות, שאחרת יהיו סגורות בפניכם.


וזה באמת באמת פשוט!


ובכדי לסיים את המאמר הקצר הזה בסרטון שיעזור למי מכם שצריך, הנה סרטון קצר שמסביר על שיטה שפיתחתי ללמוד לקרוא תווים מהר ובאופן יעיל.


הסרטון יכול לעזור גם לכאלה שרוצים ללמוד תווים, וגם למורים למוזיקה, שרוצים טיפ נוסף או שיטה נוספת לנסות על התלמידים שלכם:אם יש לכם שאלות בנושא, הרבה מידע נוסף תוכלו למצוא באינסטגרם שלי


ובונוס לסיום:


בשביל לעשות תזמור לתזמורת אין ברירה, חייבים לדעת לקרוא ולכתוב תווים 😊


אז הנה עיבוד ותזמור שעשיתי לשיר "לו יהי" של נעמי שמר, כאן בביצוע הזמרת שירי מימון, ובניצוח שלי, תהנו!


תודה על הקריאה. נתראה במאמר הבא!


כמה קישורים לשימושכם לסיכום:

אז מי אני?


אני ד"ר עמית ויינר, מלחין, ופסנתרן, וראש המחלקה ליצירה רב תחומית באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים, שנבחרה כאחת מעשר המחלקות הטובות בעולם בתחום ההלחנה הרב תחומית.


אני עובד עם החברות יוניברסל, סוני, וורנר, מגהטראקס, כולן מארה"ב, ועוד. אני מלחין מוזיקה לקולנוע וטלוויזיה, כולל סדרות של הוט כאן בארץ, ומוזיקה למחול כולל ללהקת המחול פרידאנס בניו יורק, מהחשובות בעולם.


821 צפיות

Comments


bottom of page